A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Берестівський заклад дошкільної освіти "Малятко" Липоводолинської селищної ради Сумської області

Оздоровлення ЗДО

Літо для дошкільнят – це час для реалізації мрій, активних ігор, появи нових друзів. Для працівників  закладу дошкільної освіти літо – це відповідальна пора. Адже необхідно створити належні умови , щоб реалізувались дитячі мрії, з'явились нові яскраві враження, малюки зміцніли, засмагли, відпочили,дізналися багато нового .

Тому діяльність  закладу дошкільної освіти у літній період спрямовується на організацію змістовного , різноманітного буття з метою оздоровлення дітей, забезпечення їхнього активного відпочинку, закріплення , уточнення , розширення запасу набутих упродовж навчального року знань через різні види дитячої діяльності : рухової , ігрової, пізнавальної, комунікативно – мовленнєвої, художньої , предметно – практичної тощо.

Прийшло чудове тепле літечко, принесло свої дарунки: канікули і подорожі, соковиті плоди та м`яку травичку, різнобарвні квіти та несподіваний теплий дощик, а ще безліч запитань, спостережень, знахідок, щоб діти раділи, дивувалися, міркували та розумнішали.

Для наших дітей літо – це час реалізації мрій, активних ігор,появи нових друзів.

Для працівників Берестівського  закладу дошкільної освіти «Малятко» літо – це відповідальна пора. Адже необхідно створити такі умови, щоб реалізувалися дитячі мрії, з`явилися нові яскраві враження, малюки зміцніли, засмагли, відпочили, а ще – дізналися багато нового.

Питання збереження та зміцнення здоров`я дітей завжди було і залишається актуальними та пріоритетним як для батьків, так і для педагогів нашого закладу. Тому сучасний підхід до організації освітнього процесу в Берестівському  закладі дошкільної освіти «Малятко» передбачає інтеграцію завдань фізичного розвитку в усі види діяльності дошкільників, забезпечення умов для збереження фізичного, духовного та психічного здоров`я дітей. Особливо сприятливим часом для реалізації цих завдань є літній оздоровчий період.

Підготовчий період до літнього оздоровлення передбачає заходи за такими напрямами:

- зміцнення матеріально- технічної бази;

- оздоровча робота;

- робота з педагогічними працівниками;

- робота з батьками.

На виробничій нараді в травні, перед початком оздоровчої кампанії колектив дошкільного закладу «Малятко» ознайомився з пріоритетними завданнями на літній період, а саме:

- зміцнення здоров`я дошкільників;

- удосконалення рухових навичок дітей;

- формування екологічної компетентності дітей, виховання емоційно – доброзичливого ставлення до живої природи;

- розвиток пізнавальних здібностей;

- трудове, національно – патріотичне виховання;

- створення сучасного розвивального середовища;

- виховання інтересу до дослідницької екстремальної діяльності.

Згідно з циклограмою наказів у дошкільному навчальному закладі «Малятко» видано відповідні накази про підготовку та організацію оздоровчого періоду в ЗДО, у яких відображено вище зазначені напрями роботи.

Для ефективної організації літнього оздоровлення дітей , колективом ЗДО  та батьками вихованців , було проведено значну підготовчу роботу:

- розроблено план роботи на оздоровчий період, погоджений відділом освіти, орієнтовний розподіл часу протягом

дня , режим роботи Берестівського  закладу дошкільної освіти «Малятко»;

- розроблене перспективне десятиденне меню на оздоровчий період, передбачений 2-й сніданок у вигляді фруктів, соків;

- здійснений поточний ремонт всіх приміщень закладу;

- відремонтоване та пофарбоване обладнання ігрового майданчика;

- завезено та замінено пісок у пісочницях, та зроблені кришки для пісочниць;

- придбано іграшки для ігор дітей з піском і водою, та виносні

хлюпальні басейни;

- обладнано масажні доріжки здоров`я ;

- зроблений стаціонарний басейн з цегли та плитки;

- організована робота по благоустрою території:огорожа відремонтована, розбиті клумби, територія естетично оформлена та озеленена, придбано сонце захисні парасольки і намет, установлено столики , лави;

- відведена зона для проведення фізкультурно-спортивної роботи;

- виготовлене нетрадиційне фізкультурне обладнання: дуги для лазіння, підлізання, пенечки для балансування, утримання рівноваги, оздоровчі та бігові доріжки, відведено та цікаво облаштоване місце для поливання ніжок водою і т. д.;

- проведена об`ємна робота по оформленню навчально-ігрової кімнати, роздягальні, заслуговують на увагу дітей куточки : куточок гігієни, прав дитини, куточок державної символіки, куточок сімейного читання.

На території закладу ми облаштували різні сюжетні та функціональні осередки.

«Квітковий острів» - осередок природи. Наш квітник - не просто клумба, а природний навчальний посібник. Це ціла плантація різнокольорових квітів: червоних, рожевих і жовтих, білих, великих і дрібних, гладеньких та оксамитових. Кожна квітка пахне по особливому, повітря навколо сповнюється солодкими ароматами, а вітер підхоплює і розносить навкруги. Під час бесід та спостережень ми вчимо дітей помічати навколишню красу, дослухатися до співу пташок, доглядати квіти, бути з природою єдиним цілим. Ми даємо вихованцям мотиваційні налаштування, яких вони охоче дотримуються.

«Піщаний острів» - осередок пізнавальної діяльності, який задовольняє потребу дитини в освоєнні навколишнього світу.

Ігри із піском для малят чи не найулюбленіші. Пропонуємо дітям ліпити вежі, будувати дороги, створювати простір «пісочної кухні». Діти ліплять пасочки, тістечка, вареники, варять супи з трави та квітів, ходять босоніж спочатку по вологому піску, а потім по сухому та з'ясовують де сліди будуть чіткішими.

Під час ігор – квестів - відшукують «скарби», зариті в піску предмети, обговорюють знахідки. Вихователь запрошує дітей у мандрівку пустелею, для цього у пригоді стають бізіборди - розвивальні дошки з різноманітними дрібними побутовими речами: гачками, кнопками, заклепками, вимикачами, лійками різних діаметрів, пластиковими трубами, різнокольоровими кульками для дослідів та ігор з піском та водою.

Діти сиплять пісок, наливають воду і роблять висновки: чому пісок чи вода, які пропускають через труби швидше опиняються в тазику.

Острів «Водне царство» - осередок зі штучними водоймами. Тут діти вивчають мешканців водойми, їхню будову, спосіб життя. Також мають змогу спостерігати, як вода реагує на вітер, дотик руки, різні предмети, проводять досліди та спостереження, чи просто хлюпочуться у водиці і отримують задоволення та користь від її оздоровчої сили. Проводяться змагання хто більше вудочками впіймає рибок.

Острів «Казкова галявина» - осередок відпочинку.

Серед зелені квітів та кущів розкинулася світла галявина, встелена м'якеньким килимом травички. Вона так і вабить дошкільнят. На ній чекає дерев'яний будиночок з персонажами казок та різні атрибути для ігор. На галявині діти мають можливість розгорнути сюжетну гру, гру- драматизацію, спостерігати за змінами в природі, складати творчі розповіді за мотивами казок. Малеча опиняються у країні фантазії, яка дарує їм радість і широке поле для творчості.

Острів «Літній павільйон» - осередок художньо - перетворювальної активності.

Павільйон захищає від сонця і дощу. Діти залюбки граються під його дахом, читають книжки, проводять досліди, малюють, грають в настільні ігри. Для самостійного малювання дітей підготували харчову плівку, обернувшись її навколо ніжок стола, тепер на плівці одночасно можуть малювати гуашшю всі охочі. На дошці діти малюють кольоровою крейдою.

Для нас павільйон - справжня знахідка, адже тут можна попрацювати і з усією групою, і індивідуально.

Острів «Розмальованих доріжок» - осередок рухливих ігор.1

Розмальовані асфальтові доріжки на території дитсадка стали додатковим стимулом для дитячих ігор.

Намальовані цікаві ігрові поля захоплюють дошкільників гратися в рухливі ігри, а саме:«Веселка», «Сонячні промінчики», «Чарівне озерце». Полюбляють грати у «Твістер», «Класики», лабіринти .

До ігрових полів розроблені різні варіанти рухливих ігор з інтелектуальним навантаженням.

«Спортивний острівець» - осередок у якому реалізовуємо всі форми фізкультурно-оздоровчої роботи. Для цього побудували фізкультурний майданчик із спортивним обладнанням, біговою доріжкою, смугою перешкод, «доріжками здоров'я», плескайний басейн. Дошкільники залюбки беруть участь у фізкультурних розвагах,іграх, святах.

Спеціальні загартувальні процедури проводяться у певний час, за відповідних умов. Це сонячні та повітряні ванни, різноманітні водні процедури.

Завдяки продуманому ландшафтному дизайну, освітній простір нашого закладу підлаштований під запити дітей, особливості їхнього сприймання та психофізичного розвитку. Педагоги закладу мають можливість реалізувати на території закладу цікаві форми роботи з дошкільниками, як-от спостереження, заняття, дослідницьку та трудову діяльністі, рухливі та дидактичні ігри, розваги, бесіди, читання науково-природничого і художніх творів.

Перед початком оздоровлення було організовано заходи з персоналом з вивчення інструктивних матеріалів з питань охорони життя і здоров`я дітей правил пожежної безпеки, дорожнього руху, профілактики кишково-шлункових захворювань, попередження отруєнь дітей рослинами і грибами. Проведено батьківські збори, де розглянуто питання організації харчування дітей в літній період та проведення лікувально-профілактичних та оздоровчих заходів.

На підготовчому етапі до літнього періоду з вихователем проведені консультації з питань сучасних підходів до організації життєдіяльності дошкільників, зважаючи на особливості кліматичних умов, території закладу, матеріально-технічної бази, пріоритетних напрямків роботи ЗДО «Малятко», а саме:

- «Організація прогулянок влітку»;

- «Організація ігор – занять із піском»;

- «Загартування та зміцнення здоров`я в літній період»;

- «Як допомогти дитині в період адаптації».

Педагогічна година: «Дотримання режиму дня – запорука здоров`я» .

Робота з батьками на підготовчому етапі має також свої завдання та особливості.

Під час організаційних заходів з`ясували потреби батьків у дошкільному закладі в літній оздоровчий період. Перш за все забезпечили оздоровлення дітей з багатодітних, неповних та малозабезпечених сімей. Для розв`язання завдань роботи з батьками в своїй роботі використали такі оптимальні форми: загальні та групові батьківські збори, анкетування, індивідуальні та групові консультації, поради та пам`ятки.

На різних заходах з батьками висвітлювали теми, що стосуються загартування дітей, попередження отруєнь у літній оздоровчий період, правил прийому сонячних та повітряних ванн, оптимального режиму дня влітку, підготовки до школи майбутніх першокласників тощо.

На етапі підготовки до літнього періоду у батьківському куточку розмістили відповідну інформацію, зробили куточок з яскравою назвою «Веселкове літечко», розглянули запитання батьків.

Особливості оздоровчого періоду впливають і на зміст контрольно-аналітичної діяльності керівника закладу. Тому на літній оздоровчий період ЗДО «Малятко» виділили такі основні напрями контролю та аналітичної діяльності.

Напрями контрольно – аналітичної діяльності ЗДО «Малятко» в літній період:

- охорона життя та здоров`я дошкільників;

- медико-педагогічний контроль;

- дотримання санітарно-гігієнічних вимог;

- організаційно-педагогічна робота;

- планування та організація освітнього процесу;

- графік контролю за якістю харчування на літній оздоровчий період ;

- графік контролю з охорони безпеки життя дітей ;

- графік контролю проведення загартування .

В Берестівському закладі дошкільної освіти «Малятко» на протязі літа функціонувала 1 різновікова група , в ній оздоровлено 14 дошкільників. Особливої уваги і турботи з боку керівництва ЗДО приділялось організації харчування дітей у літній період. Малята щодня отримували необхідні компоненти їжі у кількостях, що відповідають фізіологічним потребам організму,і доброї якості.

Найважливішим завданням педагогів протягом літа є забезпечення такої життєдіяльності дошкільників, яка б найповніше сприяла розвитку фізичного потенціалу кожного дошкільника, збагачувала емоційне життя, виховувала соціальну поведінку, використовуючи природні фактори.

Тому в літні місяці розширили роботу з ознайомленням дошкільнят з

навколишнім природним середовищем, надали перевагу тематичним дням та тижням, а саме:

«Світлиця природи - літо»

1. Літо в саду, полі, лісі.

2. Вабить барвами й плодом світ літньої природи.

3. Літо в дитячому садку.

4. Карнавал літніх барв.

«Дивовижний світ комах»

1. Комахи навколо нас.

2. Бджілка трудівниця.

3. Метеликова галявина.

4. Джмеликова казка.

«Бережи своє здоров`я сам»

1. Щоб здоров`я мати, потрібно вітамінчики вживати.

2. Кошик бабусі Валеріани.

3. Бережи себе, малюче.

4. Сонце, повітря, вода – наші найкращі друзі.

Дні здоров`я доповнили більш різноманітними іграми, змаганнями, естафетами, для досягнення оздоровчо-виховного ефекту було організоване максимальне перебування дітей на свіжому повітрі, загартування дітей

природними чинниками.

Улітку педагоги впроваджували сучасні педагогічні технології («Театр фізичного виховання дошкільників» М.М. Єфіменко).

Серед багатьох засобів збереження як фізичного так і психічного здоров`я дошкільників застосовували ігри з піском, водою, аромотерапію, казкотерапію, музикотерапію, кольоротерапію. Цікаво організовували різні форми діяльності дітей, максимально застосовували природні засоби – сонце, свіже повітря, воду.

Спілкування з природою в оздоровчий період починається у наших вихованців з самого ранку. Привчали малят вітатися з сонечком, усміхнутися йому, звернути увагу на колір неба, форму і забарвлення хмар. Діти вдихають свіже ранкове повітря і замислюються над тим, чому людям потрібне чисте повітря і що допомагає зробити його таким. Спостереження протягом дня проводжувалось : з цікавістю стежили за роботою бджілки-трудівниці, розглядали дивні візерунки павутиння і відповідали на питання: чим корисні павуки?. Велике зацікавлення викликало спостереження за мурашками. Пояснили дітям , чому їх називають санітарами лісу.

Щотижня з дітьми проводилися піші переходи в ліс, на поле, луки, до водоймищ, метою яких було вивчення природи рідного краю, закріплення правил поведінки в природному середовищі, збір лікарських рослин.

Ми прагнемо , щоб наші діти зрозуміли , що природа потрібна всім людям і не тільки сьогодні.

Забезпечення успішного фізичного розвитку дитини , зміцнення її здоров`я завжди було, є і буде одним з пріоритетних завдань педагогічної роботи з дошкільниками.

Заняття із фізкультури на свіжому повітрі – чи не найкраще для дітей. А урізноманітнити їх допомагає раціональне використання спортивного обладнання, яким оснащено фізкультурний майданчик. Починаємо з різновидів ходьби та загальнорозвиваючих вправ. Потім діти вправляються у підлізанні під дуги, стрибають через дуги тощо, після кожного етапу – нетривалий біг, і природно обов`язковий елемент кожного заняття – рухливі ігри.

Педагоги нашого закладу насамперед прагнули формувати у літній період у дошкільників вправність в основних рухах: ходьбі, бігу , метанні, повзанні, лазінні , рівновазі. У різновіковій групі кожний день влітку починався з ранкової гімнастики.

Оздоровлення малюків забезпечувалось по чотирьох основних напрямкам:

- лікувальному( фіточай, полоскання ротової порожнини часниковим напоєм, чай з лимоном) ;

- профілактичному ( дихальна , коригуюча , профілактична гімнастика);

- фізкультурному ( ритмічна гімнастика, танцювальні вправи) ;

- загартувальному ( вода, сонце, повітря, грунт).

Система оздоровлення дітей проста й ефективна. Рецепти народної медицини, фізкультурні вправи, дихальна й ритмічна гімнастики, сонце , вода, свіже повітря – ось ті основні та загальнодоступні засоби , що дають змогу поліпшувати і зміцнювати здоров`я дітей.

Життєдіяльність дітей на протязі літа була наповнена різноманітними іграми з водою, з піском, святами, розвагами «Весела мандрівка» , «На гостини до білочки», «Таємниця підводного царства», «Свято мильних бульбашок», «Бантик для Червоної Шапочки», спортивні змагання «Ось і літечко прийшло – радість дітям принесло», ігри – драматизації «Теремок», «Колосок», конкурсами. Зокрема: конкурс дитячих малюнків «Я і природа», «В кожному малюнку сонце». Цікаво пройшло свято «Івана Купала». Діти плели віночки, водили хороводи, грали в народні ігри.

Робота з батьками є невід`ємною складовою щоденної роботи педагогів та адміністрації дошкільного навчального закладу «Малятко» , тому розробили координаційний план спільних дій педагогічного колективу ЗДО «Малятко» та батьків на літній оздоровчий період. Усі напрями роботи з батьками вихованців улітку спрямували на розв`язання пріоритетних завдань цього періоду. Особливої уваги потребували такі питання:

- адаптація до умов дошкільного закладу новоприбулих дітей;

- підготовка до школи майбутніх першокласників;

- загартування дітей улітку;

- збереження здоров`я дітей у літній період (попередження харчових отруєнь, сонячних опіків та теплових ударів, безпечна поведінка біля водойм);

- організація режиму дітей улітку;

- значення фізкультури та спорту в розвитку дитини дошкільного віку.

Особливу увагу працівники ЗДО «Малятко» приділяли сім`ям , у яких діти не відвідують дошкільний навчальний заклад. Оптимальною формою для надання педагогічної допомоги таким родинам є консультативний центр «Разом з мамою». Роботу консультативного центру в літній оздоровчий період організували в дошкільному закладі відповідно до Примірного положення, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 30.06.2011 №714 .

Розмаїття традиційних та інноваційних форм роботи з дошкільниками під час літнього оздоровчого періоду дало змогу загартувати дітей, розвинути їхні фізичні якості, а також закріпити набуті знання та навички. Та найважливіше – вихованці накопичили ресурси для активної діяльності протягом наступного навчального року.

Профілактика дитячого травматизму

Шановні батьки!

Здоров'я - це найважливіше, що є в житті людини. Закликаємо вас зміцнювати та берегти його.

З настанням літньої спекотної погоди населення поспішає до водоймищ, озер, річок. Як приємно відпочити біля води, позагоряти, поплавати, попірнати... Але чи знайомі вам правила поведінки біля водоймищ?

Вода є не тільки джерелом життя, здоров'я та задоволення, але й джерелом небезпеки для життя людини. Тому, знаходячись біля води, будь завжди максимально обережним. Пам'ятай, що на річці є течія, і дно річки може бути замуленим. Вода в озерах, ставках стояча, тобто більш забруднена, ніж у річках, і це може спричинити зараження при купанні. У морі на воді триматися легше, бо густина солоної води вища за густину прісної.

При організації відпочинку на воді дотримуйся наступних правил безпеки:

  • купання починай при температурі повітря +25 °С та температурі води +17-19 °С;

  • купайся тільки в спеціально відведених та обладнаних місцях;

  • якщо пляжу поблизу немає, вибирай чистий пологий берег, але попередньо з'ясуй, чи немає на дні корячок, гострих підводних каменів, коловоротів, ям тощо;

  • не купайся відразу після прийому їжі;

  • знаходься у воді не більше 10-15 хвилин, не доводь тіло до ознобу;

  • не плавай далеко від берега, не запливай за попереджувальні знаки;

  • не переривай купання частими виходами із води і не стій мокрим на вітрі;

  • потрапивши у сильну течію, не борись проти неї, а пливи за течією, наближаючись до берега;

  • не входь у воду занадто розігрітим: перепади температури можуть спричинити судоми;

  • при судомах не розгублюйся, намагайся утриматися на поверхні води і клич на допомогу;

  • потрапивши у вир, набери побільше повітря у легені, занурся у воду і сильним ривком у бік за течією виходь з виру і випливай на поверхню;

  • не лежи після купання на сонці, а відпочивай у затінку;

  • при виході із води розітри тіло долонями або рушником насухо і одягнись.

Загартувальні процедури

  • Загартування повітрям

  • повітряні ванни в приміщенні(діти мають їсти, гратися і спати в теплу погоду при відчинених вікнах);

  • повітряно-сонячні ванни(на прогулянках, які організовують кожного дня по два рази. Проводити прогулянки слід за будь-якої погоди. При загартуванні повітрям дуже важливо правильно одягати дитину - відповідно до сезону і погоди, щобзабезпечити їй вільну рухливість і необхідний тепловий комфорт. У теплі дні організовують ігри середньої рухливості, щобдіти не перегрівалися);

Загартування водою

  • обтирання(починати загартування водою можна з вологого обтирання (1-2 хвилини) спочатку з рук, шиї. Далі обтирати допояса, потім ноги. Температура води від +32ْС, +28ْС до +22ْС, +20ْС.

  • обливання(Загартуванню сприяє обливання стоп. Після прогулянки також можна обливати ноги дітей нагрітою на сонці водою з поліетиленових пляшок);

  • купання( у гумових басейнах, встановлених на майданчиках);

Загартування сонцем

  • Дітям рекомендується короткотривале перебування на сонячній ділянці. Вкрай обережно сонячні ванни призначаються дітямвід 1 до 3 років.

  • Перші сонячні ванни треба приймати при температурі повітря не нижче +18°С. Тривалість їх не повинна перевищувати 5хвилин (далі додавати по 3-5 хвилин, поступово доводячи до години).

  • Загорати часто, але нетривало.

  • Кращий час для засмаги: у середній смузі - 9-13 і 16-18 годин; на півдні - 8-11 і 17-19 годин.

  • Приймати сонячні ванни найкраще ранком, коли повітря особливо чисте і ще не занадто пекуче, а також ближче до вечора,коли сонце хилиться до заходу.

  • Не рекомендується загоряти безпосередньо перед їжею і відразу після неї. Сонячні ванни можна приймати через 30-40хвилин після сніданку, а закінчувати не менш ніж за годину до чергового прийому їжі.

  • Абсолютним протипоказанням до проведення сонячних ванн є температура повітря +30 ْС.

  • Після сонячних ванн, а не до них, дітям призначають водні процедури.

Заняття з фізичної культури

Влітку, як і взимку заняття складається з трьох частин, але при його проведенні необхідно кожного разу враховувати стан погоди і в залежності від того збільшувати або зменшувати навантаження.

Влітку заняття з фізкультури мають відрізнятися динамічністю, швидкою зміною діяльності. Вихідні положення не повиннібути стабільними, раз і назавжди закріпленими за даними вправами, їх треба частіше змінювати.

Ранкова гімнастика

  • Влітку ранкову гімнастику обов'язково проводити на повітрі.

  • У теплу погоду діти мають виходили на гімнастику в трусиках і майках, по можливості, босоніж.

  • Структура ранкової гімнастики влітку залишається незмінною.

  • У залежності від погоди змінюється темп проведення вправ, а інколи вихідні положення.

Ігри

Спортивні(бадмінтон, городки, з елементами футболу, з елементами баскетболу).

Рухливі(ігри з ходьбою, бігом, рівновагою; з повзанням і лазінням; з киданням і ловлею предметів; зі стрибками; наорієнтування у просторі).

Рухливі ігри на свіжому повітрі слід проводити щодня:

  • під час ранкового прийому - одна-дві гри малої та середньої рухливості;

  • на прогулянках у першу і другу половину дня - на кожну планується не менше трьох-чотирьох ігор різної рухливості при цьому першу гру розпочинають через 10-15 хвилин після початку прогулянки, коли діти дещоадаптуються до погодних умов, а останньою проводять малорухливу гру;

  • увечері (після 16.00) - одна-дві гри малої та середньої рухливості.

Під час літньої спеки ігри з бігом або стрибками доцільно організовувати у другій половині дня, у затишку.

При поясненні гри не можна садити або ставити дітей обличчям до сонця. Сонце заважає дітям бачити вихователя, і вони погано сприймають пояснення і показ рухів у грі.

Рольові(згідно з вимогами програми, атрибути виносити на майданчик);

Народні(згідно з вимогами програми, атрибути виносити на майданчик)

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора